News

Some race results are included below but also see Results tab for results for in recent races.

P1060814Hosted by Hastings Runners

The threatened rain held off to make a very pleasant day for the final race of the season. And excellent selection of cakes afterwards.

Team: First Hastings AC, Second Lewes AC, Third Hailsham Harriers

Men: First Kieran Booker (Hastings AC), Second Ashley Humphreys (Eastbourne Rovers), Third Sebastion Cirillo (Eastbourne Rovers)

Ladies: First Karen Murdocck (Hastings AC), Second Sally Norris (Lewes AC), Third Alissa Ellis (Hailsham Harriers)

As usual please see the photos tab for photos from the event taken by Lorraine West.

As this was the final event the race was followed by the presentations for the season.

Team: First  Lewes AC, Second Hastings AC, Third Hailsham Harriers

Men overall: First Gary Foster (Hastings AC), Second Ashley Humphreys (Eastbourne Rovers), Third Sebastion Cirillo (Eastbourne Rovers)

Ladies overall: First Alissa Ellis (Hailsham Harriers), Second Sally Norris (Lewes AC), Third Michaela Furlong (Hailsham Harriers)

For a full list of the awards by age category please click here and for Junior click here

Thanks for the season go to:
My wife Lorraine West for taking all the photos and managing the Facebook page
Pete Standen for doing the results for the first 5 races and helping me with the results today along with Adrian Thomas
Roger Stone our chairman and treasurer for pushing everything along 
Tempo or Eastbourne for providing the Award vouchers at a discount
All the clubs and volunteers who put on the events
And to everyone who participated


Graham West: website coordinator

Hosted by Heathfield Road Runners (new event)

P1060312Stunning location for this new event.  Had a bit of everything, gravel tracks, mud paths, lakes, steep hills up and down, woodland and Gibraltor Tower.  I thought on the second lap after the long up hill that the final mile would be a gentle descent to the finish, then we turned right down a steep hill, and what goes down must go up, bit of a killer hill at the end.  A great course.  Our thanks go to Dominic and his family for allowing us to put on this event in such a great location.

Team: First  Hastings AC, Second Hailsham Harriers, Third Lewes AC

Men: First Gary Foster (Hastings AC), Second Tom Oliver (Eastbourne Rovers), Third Sebastion Cirillo (Eastbourne Rovers)

Ladies: First Stacey Clusker (Hastings AC), Second Sally Norris (Lewes AC), Third Alissa Ellis (Hailsham Harriers)

Juniors First by category: Girls U17 Rebekah Coomber (Eastbourne Rovers), U15 No entries, U13 Bethany Casse (Wadhurst Runners), U11 Charlotte Lester (Unattached)
Boys U17 No entries,  U15 Tommy Brooker (Bexhill Runners and Tri), U13 Sam Gilliam (Bexhill Runners and Tri), U11 Finlay Goodman (Unattached)

Please see the results tab for full results.

Also see the photos on the photos page taken by the league official photographer Lorraine West.

Hosted by Lewes AC

Plenty of weather for this one, fog, rain and wind, good thing was the wind was behind us coming back up the hill.  I have always thought of this as one of the not so muddy courses being on chalkland which is freer draining thas the weald clay courses, but today there was some pretty good quality mud on this one.

Team: First Lewes AC, Second Hailsham Harriers, Third Heathfield/Uckfield.

Men: First Scott Richardson (Wadhurst Runners), Second Josh Burgess (Lewes AC), Third Daniel Stidder (Eastbourne Rovers)

Ladies: First Issy Coomber (Lewes AC), Second Sue Fry (Hailsham Harriers), Third Fiona Demauny (Hailsham Harriers)

Juniors:First Patrick Connolly (Brighton and Hove AC), Second Mark Griffin (Brighton Tri), Third Sam Gillam (Bexhill)

See the results tab for full results and there are about 170 photos on the photos page taken by the league official photographer, Lorraine who bared the elements.  I won't apologise for the rather foggy pictures, that is just how it was.

IMG_6486Hosted by Crowborough Runners

Proper winter welcomed us for the fourth race: cold foggy and sleet but that did not put people off with 225 runners in the main race adn 17 in the Junior event.  Plenty of mud on the course so a proper winter day and proper cross country.

Team: First Lewes AC, Second Hastings AC, Third Hailsham Harriers

Men: First Ashley Humphreys (Eastbourne Rovers), Second Gary Foster (Hastings AC), Third Peter Wood (Crowborough Runners)

Ladies: First Stacey Clusker (Hastings AC), Second Alissa Ellis (Hailsham Harriers), Third Claire Burnham (Hastings AC)

Juniors First by category: Girls U17 Poppy Ellis (Hailsham Harriers), U15 No entries, U13 Charlotte Lester (Unattached), U11 Georgie Lester (Unattached)
Boys U17 Jake Baily (Crowborough Runners),  U15 Hector Ellis (Hailsham Harriers), U13 Cassius Hebden (B/PH), U11 Ziggy Henry (Hasting AC)

Please see the results tab for full results.

Also see the photos on the photos page taken by the league official photographer Lorraine West.

 

IMG_6288Hosted by Uckfield Runners

It was a mild day but a little foggy.  The course was relatively dry this year compared to previous years.  The race was followed by tea and cake in the barn, tea and cake is always welcome at the end of race.

Team: First Hailsham Harriers, Second Lewes AC, Third Hastings AC

Men: First Peter Wood (Crowborough Runners), Second Gary Foster (Hastings AC), Third Ashley Humphreys (Eastbourne Rovers)

Ladies: First Susan Fry (Hailsham Harriers), Second Alissa Ellis (Hailsham Harriers), Third Olivia Webb (Hailsham Harriers)

Juniors First by category: Girls U17 Poppy Ellis (Hailsham Harriers), U15 No entries, U13 Fraya Henry (Hastings AC), U11 Naomi Frais (Brighton Tri)
Boys U17 Jake Baily (Crowborough Runners),  U15 Toby Whithian (Crowborough Runners), U13 Sam Gillam (Bexhill Runners & Tri club), U11 Ziggy Henry (Hasting AC)

Please see the results tab for full results.

Also see the photos on the photos page taken by the league official photographer Lorraine West.

Hosted by Eastbourne Rovers

Team: First Lewes AC, Second Hastings AC, Third Hailsham Harriers

Men: First Daniel Stidder, Second Darryl Hards, Third Gary Foster (Hastings AC)

Ladies: First Alissa Ellis (Hailsham Harriers), Second Fiona Demauny (Hailsham Harriers), Third Karen Murdock (Hastings AC)

Juniors First by category: Girls U17 Rebekah Coomber (Eastbourne Rovers), U15 Nina Elliott (Eastbourne Rovers), U13 Lucy Boreham (Brighton Tri), U11 Bethany Casse (Wadhurst)
Boys U17 No entries,  U15 Dexter Scott (Eastbourne Rovers), U13 Sam Gillam (Brighton Tri), U11 Ziggy Henry (Hasting AC)

Please see the results tab for full results.  There are just over 200 photos on the photos page taken by the league official photographer Lorraine West.

IMG_5729Hosted by Wadhurst Runners

A very mild bright sunny day.  First time I have run this course and it has not been either anckle deep in mud or frozen solid but this the first year it has been the first race.

Team: First Lewes AC, Second Crowborough/Wadhurst, Third Heathfield/Uckfield.

Men: First Stuart Piper (Hastings AC), Second Tom Oliver (Eastbourne Rovers), Third Joshua Rudd (Seaford Striders)

Ladies: First Alissa Ellis (Hailsham Harriers), Second Helen Oliver (Winchester), Third Maria Barrow (Lews AC)

Juniors First by category: Girls U17 Poppy Ellis (Hailsham Harriers), U15 Hanna Frais (Bexhill), U13 Hope Sanky (Bexhill), U11 Arwen Evans (Wadhurst)
Boys U17 no entrants,  U15 Jimmy Greefield (Wadhurst), U13 Ferdi Abrahim (Bexhill), U11 Reus Brown (Hasting AC)

Please see the results tab for full results.  There are also over 200 photos on the photos page taken by the league official photographer Lorraine West.

There are a couple of changes this year:

1) for veterens there are now 5 year categories (awards for first 3 in each category) rather than 10 year.  For ladies from 35 and for men from 40.  Addtional categories have been added of ladied over 65 and Men over 70 to reflect the greater interest in runners in these cateogories.  As with seniors this is based on the best 4 events

2) for juniors each race will have a 1 lap 1 to 1.25 mile event for U11 and U13 whilst U15 and U17 will run 2 laps.  As in last year awards will be given for each age bracket boys and girls based on best 4 events.

We also have a new course this year Heathfield Park.  Please see events tab for full listing of the 6 events.