News

Some race results are included below but also see Results tab for results for in recent races.

DSCF7186Mild but blustery with a challenging headwind as you want up the hill on the back leg of each lap of this 3 lap course, always a great combination a hill and head wind.

The individual results can be downloaded from the Results tab.  The team results will be added as soon as they are available (expected Tues 11 Nov)

Team: First Lewes AC, second Hailsham Harriers, third Brighton Tri club.

Men: First Max Thomas (Hastings AC), second Daryl Hards (Non Scorer), third Matthew Bradford (Lewes AC).

Ladies: First Sarah Roff (Hastings AC), second Yacine Leghamara (Non Scorere), third Lara Barazzuol (Lewes AC)

There are 280 photos on the Photos tab so most runners should be in there somewhere.

The ESSCCL has received a grant from The Rotary Club of Chichester to encourage the furtherance of running numbers especially Juniors of both sexes. They expressed a wish to buy a further banner with the balance on attracting Juniors.

We wish to thank The Rotary Club of Chichester for their generosity.

DSCF6345New course this year, 2 lapper with plenty of mud.  The weather was mild and dry great day for running and a super new course.

First team was Lewes AC with Hailsham Harriers in second place,  Heathfield/Uckfield were third

Men: first Robert James (Lewes AC), Gary Judges (Hailsham Harriers), third Chirs Gilbert (Lewes AC).

Ladies: first Sarah Roff (Heathfield Runners), second Olivia Webb (Hailsham Harriers), third Sue Fry (Hailsham Harriers)

Full results are on the results page.  Also see the photos page.  Thanks to Ray Edmondson, from Uckfield Runners, for taking the photos.

This was the final event so was followed by the presentations for the season 

First team for the season was Lewes AC, Second Hailsham and third Eastbounre/Seaford

Overall male winner was Gary Judges (Hailsham) with Jonathan Burrell (Lewes AC) in Second place and Ben Messer (Lewes AC) in third  

Overall Ladies: first Sarah Roff (Heathfield Runners), second Emma Rollings (Arena 80) and third Olivia Webb (Hailsham Harriers)

Please see the results tab for a full list of the awards including all the age categories.

Big thanks to Louise Cottham and Stuart from Heathfield runners for helping with the results this year. 

DSCF6210Another 'proper' course with plenty of muddy.  Whilst wet underfoot, and showers before the start the rain held off and the sun came out.  This is a hilly two lap woodland couyrse.  The event was hosted by Wadhurst Runners.

First team was Hailsham Harriers, second place,  Heathfield/Uckfield and Lewes AC third

Men: first Ross Skelton (Hastings AC), Matt Southam (Eastbourne Rovers), third Wes Mechen (Hailsham Harriers).

Ladies: first Sarah Roff (Heathfield Runners), second Olivia Webb (Hailsham Harriers), third Emma Rollings (Arena 80)

Juniors 800m: first Ziggy Henry, second Alex Bailey, third Freya Henry:  1600m, first George Dyer, Secons James McCarthy, Third Matt McCarthy.

Full results are on the results page.  Also see the photos page for 149 photos from the event so most runners should find themselves somewhere.  The pictures were taken by my wife Lorraine as official photographer.

Pett which was to take place on 12 January has been cancelled due to water logging on course which would result in too much damage to the fields and possible safety issues.

DSCF6088It seem to rain for about 24 hours non stop leading up to the race then stop just before the start of the junior race at 10.30am.  The constant rain ensured the course was particularly with Sussex clay ensuring the mud was of the best quality.  A scenic location with the last parts running alongside lakes until the final short climb to the finish.  The event was hosted by Uckfield Runners.

First team was Lewes AC followed by Hailsham Harriers in second place and Heathfield/Uckfield third

Men: first Patricic Hough (Lewes AC), second Peter Woodward (Unattached), third Tadgh McGings (Unattached).

Ladies: first Emma Rollings (Arena 80), second Olivia Webb (Hailsham Harriers), third Alissa Ellis (Hailsham Harriers)

Juniors: first Jasper Baker (Lewes AC), second James McCarthy (Crowborough Runners), third Matthew McCarthy (Crowborough Runners)

Full results are on the results page.  Also see the photos page for 126 photos from the event so most runners should find themselves somewhere.  The pictures were takn by my wife Lorraine as official photographer.

DSCF5730Super day for it with the Sun shining even if a bit cold and very windy, how I loved that headwind over the last mile, just what I needed after that long climb.  Being rememberance sunday prior to the start there was a reading and 2 minutes silence before the stampede down the hill.  Thanks to Lewes for hosting this event.  Another record breaking attendance with 226 finishers in the senior race.

First team was Lewes AC followed by Hailsham Harriers and Eastbourne/Seaford

Men: first Jonas Orarback (Lewes AC), second David Bradford (Lewes AC), third Gary Judges (Hailsham Harriers).

Ladies: first Sarah Roff (Heathfield Road Runners), second Emma Richards (Hailsham Harriers), third Emma Rollings (Arena 80)

Juniors: first Matthew McCarthy (Crowborough Runners), second James McCarthy (Crowborough Runners), third Joe Allen (Crowborough Runners)

Full results are on the results page along with 176 photos on the photos page.  The pictures were takn by my wife Lorraine as office photographer with the assistance of young Eva Harker (the daughter of one of the Uckfield Runners) who took some really good photos (Eva's photos are first, hence the photos are not in order taken).

DSCF5503What a difference a week makes: last Sunday I ran the Lewes 10 and everyone was complaining it was too hot!  Not a problem today as the rain came down.  Still this is cross country, and we run whatever the weather: and in spite of the weather there was record breakeing turn out with 213 finishers for the senior race. Thanks to Eastbourne Rovers for hosting the event.

First team was Lewes AC followed by Hailsham Harriers and Eastbourne/Seaford

Men: first Ross Skelton (Hastings AC), second Kris Everett (Hastings AC), third Scot Harris (Eastbourne).

Ladies: first Emma Rollings (Arena 80), second Sarah Roff (Heathfield), third Sally Norris (Lewes)

Juniors: first Ziggy Henry (Wadhurst Runners), second Alfie Johnstone (Crowborough Runners), third Jack Bailey (Heathfield Road Runners)

Full results are on the results page.  There are also just over 200 photos on the photo page.  There are some unintended special affects on some courtesy of the rain.  The photo's were taken by my wife Lorraine, who braved the elements, now the offical league photographer.  Feel free to download photos.